RECENZE
Hudebnà recenze: Unkle – War Stories
NovĂ© album projektu UNKLE (James Lavelle, Richard File) si uĹľijete, jen kdyĹľ milujete elektronickou hudbu pořádnÄ› okoĹ™enÄ›nou rockovou energiĂ. ZdĹŻrazĹuji POĹĂDNÄš! A moĹľná ani tu elektroniku zase tolik v lásce mĂt nemusĂte.
Těžko Ĺ™Ăct, kdo v souÄŤasnĂ© dobÄ› vĂce ovlivĹuje koho: zda-li elektronická hudba prorĹŻstá do rocku (post-rocku atd.), anebo zda-li se naopak rocková hudba vĂce tlaÄŤĂ do svÄ›ta digitálnĂch jedniÄŤek a nul. Jedno je nicmĂ©nÄ› jistĂ©: tĹ™etĂ album dvojice UNKLE (James Lavelle, Richard File) si uĹľijete jen kdyĹľ milujete elektronickou hudbu pořádnÄ› okoĹ™enÄ›nou rockovou energiĂ. ZdĹŻrazĹuji „pořádně“! A moĹľná ani tu elektroniku zase tolik v lásce mĂt nemusĂte.
HodnÄ› napovĂ uĹľ seznam vokalistĹŻ, mezi kterĂ© patřà napĹ™Ăklad Josh Homme (Queens of the Stone Age) nebo Ian Astbury (The Cult). DĹ™Ăve byla UNKLE produkce jen decentnÄ› Ĺ™Ăznuta kytarami a rockovĂ˝mi postupy. Na druhĂ©m albu pĹ™evládal tah na taneÄŤnÄ›-progresivnĂ branku (Never, Never Land), debut byl zase ladÄ›nĂ˝ „triphopově“ (Psyence Fiction –Jamesi Lavellovi zde ještÄ› sekundoval Josh Davis aka DJ Shadow). UrÄŤitÄ› nemá smysl War Stories srovnávat s debutovou deskou - jen málo producentĹŻ dokáže za Ĺľivot natoÄŤit dvÄ› vyjĂmeÄŤnĂ© alba. Bylo by to koneckoncĹŻ i trochu nefĂ©r srovnánĂ, nenĂ totiĹľ kritika, kterĂ˝ by Psyence Fiction oznaÄŤil za obyÄŤejnou desku. A takĂ© bychom mÄ›li bĂ˝t rádi, Ĺľe se UNKLE neutopili ve smyÄŤcovÄ›-pochybnĂ˝ch, progresivnÄ› breakovĂ˝ch filmovĂ˝ch aranĹľĂch, tvářĂcĂch se jako melodie k hollywoodskĂ© verzi Války svÄ›tĹŻ. DruhĂ© album UNKLE totiĹľ takĂ© nebylo špatnĂ©, ale dalšà stádium projektĹŻ, kterĂ© natoÄŤĂ nÄ›co jako právÄ› Never Never Land, bĂ˝vá v minulĂ© vÄ›tÄ› popsanĂ˝ styl (stalo se to napĹ™Ăklad projektu Hybrid).
James Lavelle a Richard File ale šli ĂşplnÄ› jinou cestou. BohuĹľel ne lepšĂ, ani horšĂ. NapĹ™Ăklad Burn My Shadow ještÄ› dá vzpomenout na Be There z prvnĂho alba (ne ĂşplnÄ› aranĹľemi, ale spĂše náladou), zbytek pak stojĂ na nejistĂ©, neustále se posunujĂcĂ hranici mezi klasickou stavbou kytarovĂ˝ch flákĹŻ a elektronickĂ©ho experimentovánĂ. Proto mĹŻĹľete napĹ™Ăklad ze skladby Keys To The Kingdom slyšet drsnÄ›jšà The Cure, Ian Astbury se v pĂsni When Things Explode zase pokoušà o ponurost Nicka Cavea, z jinĂ˝ch pĂsnĂ ÄŤĂšà pokus o napodobenĂ Trenta Reznora (Nine Inch Nails) atd.
Z výše uvedenĂ˝ch pĹ™irovnánĂ je vĂce mĂ©nÄ› jasnĂ©, jakĂ˝m smÄ›rem se bude vaše myšlenĂ pĹ™i poslechu War Stories ubĂrat. Ale co, The Cure urÄŤitÄ› milujĂ i fanoušci elektronickĂ© hudby, Nicka Cavea taky a Ian Astbury v Burn My Shadow vám zase bude zcela jistÄ› mluvit z duše - ... And my dreams all fade away/ Burn my shadow away! Z celkovĂ©ho pohledu se ovšem album zdá ponÄ›kud vĂce „rozervanÄ›jšĂ“, neĹľ by se slušelo.
HodnocenĂ: 60%
Video:
UNKLE - Burn My Shadow: