REPORT
Report z Lunchmeat Festivalu od JHR
Lunchmeat Festival je bez vÄ›tšĂch pochybnostĂ nejvÄ›tšà událostĂ praĹľskĂ© scĂ©ny na poli "pokroÄŤilĂ© elektronickĂ© hudby". LetošnĂ roÄŤnĂk s tĂ©matikou falešnĂ˝ch idolĹŻ (No Idols) se odehrál v prostorách budovy VeletrĹľnĂho paláce, kam se celá akce po nÄ›kolika letech vrátila. Jak je dobrou tradicĂ, tak nechybÄ›l kvalitnĂ zvuk, špiÄŤkovĂ˝ vĂ˝bÄ›r jak na poli hudby, tak vizuálĹŻ a skvÄ›le rĹŻznorodĂ˝ "crowd" ze všech praĹľskĂ˝ch zákoutĂ...
Den 1 - Experimentálnà warm-up
Intenzita roÄŤnĂku 17´ byla daná nejen vĂ˝jimeÄŤnĂ˝m vĂ˝bÄ›rem a poskládánĂm lineupu, ale i dávkovánĂm ve tĹ™ech nabitĂ˝ch veÄŤerech od ÄŤtvrtka do soboty. Jak sami organizátoĹ™i na svĂ©m FB profilu doporuÄŤovali, tak nejlepšà postup byl "oznámit šéfovi, Ĺľe si berete v pátek dovolenou", a uĹľĂt si tak skuteÄŤnÄ› festivalovĂ˝ zážitek i v podzimnĂ Praze.
Jako prvnĂ naladil prvnĂch pár návštÄ›vnĂkĹŻ na menšà "club stage" ÄŤeskĂ˝ dnĂ© spolu s vizuálnĂmi pĹ™ĂbÄ›hy Gabriely Prochazky. KomornĂ vystoupenĂ velmi dobĹ™e sedlo na samĂ˝ začátek, kromÄ› sametovĂ˝ch klavĂrnĂch zvukĹŻ a nahrávek zvukĹŻ z exteriĂ©ru se v podzemnĂm prostoru na závÄ›r prohánÄ›ly i bubliny z bublifukĹŻ v monochromatickĂ©m fialovĂ©m svÄ›tle. BezprostĹ™ednÄ› následovala show Nibiru od pánĹŻ Lumisokea a Legomana, a zde uĹľ jsme se octli podstatnÄ› blĂĹľe zvuku, kterĂ˝ by se na Lunchmeatu dal oÄŤekávat: pĹ™ekvapivĂ© zlámanĂ© beaty za doprovodu vizuálu vesmĂrnĂ˝ch asteroidĹŻ. Italsko-belgickĂ© duo Lumisokea tlaÄŤilo show kupĹ™edu svojĂ specifickou chemiĂ, vizuály od Legomana byly skuteÄŤnÄ› špiÄŤkovĂ©!
Na hlavnĂ stage (aka Studio hrdinĹŻ) otevĂral Roots in heaven - meditativnĂ a zamaskovanĂ˝ zážitek plnĂ˝ starĂ˝ch textĹŻ zaniklĂ˝ch civilizacĂ, mlhy a dronovĂ˝ch hudebnĂch ploch. Sál byl osazen ÄŤtyĹ™mi věžemi špiÄŤkovĂ©ho zvuku, kterĂ©mu bylo po celou dobu festivalu těžko co vytknout. SpecifickĂ© divadelnĂ schody v sále takĂ© zafungovaly velmi dobĹ™e, protoĹľe bylo moĹľnĂ© sedÄ›t u tÄ›ch mĂ©nÄ› našláplĂ˝ch show a vpodstatÄ› meditovat. S pokraÄŤujĂcĂm veÄŤerem se na klubovĂ© scĂ©nÄ› pĹ™edstavil britskĂ˝ Visionist se svojĂ hodnÄ› pokroÄŤilou verzĂ post grime zvuku bez kompromisĹŻ. Vzhledem k tomu, Ĺľe nedávno vydal track s názvem "No Idols", tak se do tĂ©matu festivalu pĹ™evelice hodil.
NejoÄŤekávanÄ›jšĂm vystoupenĂm prvnĂho dne byl bezesporu Clark, kterĂ˝ uĹľ na Lunchmeat zavĂtal ponÄ›kolikátĂ©, tentokrát se svojĂ taneÄŤnĂ show u pĹ™ĂleĹľitostĂ vydánĂ alba "Death Peak" u Warp Records. Ve svÄ›tÄ› elektroniky je pouĹľitĂ ĹľivĂ˝ch taneÄŤnĂkĹŻ opravdu nezvyklĂ©, zde nebylo jasnĂ©, zda je to tak trochu vtipem, nebo vizionářsky nastoluje novĂ˝ trend. JistĂ© je, Ĺľe zejmĂ©na prvnĂch cca 30 minut show zde znÄ›l fantastickĂ˝ energickĂ˝ techno groove, Clark vyuĹľil na max jak zvukovĂ˝ potenciál, tak divadelnĂ prostor. Taky bylo jistĂ©, Ĺľe se po experimentálnĂch vystoupenĂch prvnĂ noci návštÄ›vnĂci pořádnÄ› roztancovali, na to velmi dobĹ™e navázal Lucy se svojĂ verzĂ minimálnĂho ketaminovĂ©ho zvuku. Jeho label Stroboscopic Artefacts patřà k tomu nejlepšĂmu, co souÄŤasná techno scĂ©na nabĂzĂ, ÄŤemuĹľ odpovĂdá i vydatnĂ© zastoupenĂ tĂ©to stáje na letošnĂm Lunchmeatu.
Den 2 - Párty plnou parou vpřed
PáteÄŤnĂ lineup byl rozumnÄ› orientovanĂ˝ vĂce na rozpohybovánĂ "crowdu", napĹ™. Jacques Greene velmi pÄ›knÄ› ukázal, jak poskládat chytrou, ale pĹ™itom pĹ™Ăstupnou house performance. JLin na hlavnĂ stage patĹ™ila k tomu nejzajĂmavÄ›jšĂmu, co letošnĂ Lunchmeat nabĂdl. NekompromisnĂ, ale zároveĹ hravĂ˝ zvuk ve spojenĂ s tribal melodiemi fungoval nesmĂrnÄ› dobĹ™e. Pokud jde o energii a nadšenĂ, tak ta rozhodnÄ› nechybÄ›la zástupci labelu Gqom Oh! z jihoafrickĂ©ho Durbanu, kterĂ˝ vystupuje pod pseudonymem DJ Lag. Ten pĹ™ivezl do holešovickĂ©ho podzemĂ fĹŻru energie v hávu žánru Gqom a vĂ˝sledkem byl po právu rozdovádÄ›nĂ˝ dancefloor. V tento ÄŤas takĂ© zaÄŤalo "pĹ™ekrĂ˝vánĂ" ÄŤasĹŻ klubovĂ© a hlavnĂ stage, takĹľe proti Lagovi rozdával syntetizátorovou kvalitu italskĂ˝ talent Lorenzo Senni, coĹľ mohlo vĂ©st u nÄ›kterĂ˝ch jedincĹŻ ke schizofrenii a strachu ze zmeškánĂ něčeho skvÄ›lĂ©ho, tzn. festival jak má bĂ˝t. PáteÄŤnĂ veÄŤĂrek ozdobil takĂ© veterán Pantha du Prince se svĂ˝m sametovĂ˝m after-hours zvukem pro plnou hlavnĂ stage.
Na klubovĂ© stage pĹ™evzala kontrolu kolaborace Visceral Minds ve sloĹľenĂ Sinjin Hawke, Scratcha DVA, Zora Jones a Killa P - která pĹ™edvedla palbu v londĂ˝nskĂ©m stylu a potravu pro všechny smysly. Velmi povedenĂ˝ byl hybrid live set od ÄŤeskĂ© Dash v divadelnĂm sále se spoustu mystickĂ˝ch a tribal prvkĹŻ.
Den 3 - do tĹ™etice všeho nejlepšĂho
Ăšnava se tĹ™etĂ veÄŤer jednoznaÄŤnÄ› zaÄŤala projevovat, ale peÄŤlivÄ› seskládánĂ˝ program byl velkĂ˝m lákadlem. BohuĹľel ze zdravotnĂch dĹŻvodĹŻ odĹ™ekla plánovanou sobotnĂ show AĂŻsha Devi, v tĂ© záplavĂ© kvality ale jen drobná vada na kráse... I kdyĹľ pro mÄ› osobnÄ› jedna z nejoÄŤekávánÄ›jšĂch záleĹľitostĂ letošnĂho roÄŤnĂku. ExperimentálnĂ show Sirens od Novi_sad s vizuály Ryoichi Kurokawy naplnila sál zvuky a obrazy, k jejichĹľ tvorbÄ› poslouĹľila data z obdobĂ hroucenĂ finanÄŤnĂch trhĹŻ - kvalitnĂ koncept s celospoleÄŤenskĂ˝m pĹ™esahem. Second Woman zaplavili návštÄ›vnĂky studenĂ˝mi a pĹ™ekvapivĂ˝mi zvuky za doprovodu vizuálu od Pfadfinderei. V tomto duchu pokraÄŤoval i Australan z Reykjaviku Ben Frost, jehoĹľ show byla plná mystickĂ˝ch zvukĹŻ, kterĂ© navozovaly dojem náboĹľenskĂ©ho rituálu. FyzickĂ˝ vizuál v podobÄ› plastovĂ© reflexnĂ plachty pĹ™es celou stage s monochromatickou projekcĂ celĂ˝ zážitek ještÄ› dále podtrhl.
Trochu smĹŻlu na naÄŤasovánĂ mÄ›l Nan KolĂ©, kterĂ˝ jako šéf labelu Gqom Oh! pĹ™ivezl showcase tÄ›chto zajĂmavĂ˝ch jihoafrickĂ˝ch zvukĹŻ, klubová scĂ©na se pod jeho taktovkou skuteÄŤnÄ› rozjela teprve aĹľ po dohránĂ slovutnĂ©ho Frosta, ale ve finále to zafungovalo velmi dobĹ™e. V hlavnĂm sále se hned potĂ© odehrál pohanskĂ˝ rituál tajemnĂ˝ch Pact Infernal, jejichĹľ státnĂ pĹ™Ăslušnost byla v programu oznaÄŤena jako "XX". Powell zaÄŤal velmi slibnou show s vizuály New Beta, ale bohuĹľel jeho jinak propracovanĂ˝ lo-fi zvuk kazily potĂĹľe s technikou. M.E.S.H. na klubovĂ© stage sypal tribal pecky a publikum nacházelo dost energie na náleĹľitou odpověď. ZávÄ›r se nesl v ÄŤeskĂ©m duchu, kde na hlavnĂ stage zakonÄŤoval No Idols (aka Mike.H) a v klubu Kewu spolu s Aid Kidem.
CelkovÄ› byla akce hodnÄ› vydaĹ™ená, žánrovĂ˝m rozpÄ›tĂm a koncentracĂ kvality v ÄŤeskĂ˝ch luzĂch a hájĂch v podstatÄ› bez konkurence. Vytknout by se dalo pár organizaÄŤnĂch detailĹŻ, jako bylo ukrutnĂ© vedro v divadelnĂm sále nebo kolabujĂcĂ bar, ale to jsou opravdu jen drobnĂ© vady na jinak vynikajĂcĂm prodlouĹľenĂ©m vĂkendu. Vzhledem ke stoupajĂcĂ tendenci Lunchmeatu lze jen těžko spekulovat, co si tĂ˝m kolem Jakuba Peška pĹ™ipravĂ na přÚtĂ rok, ale těšit se zaÄŤĂnám uĹľ pár dnĂ po skonÄŤenĂ roÄŤnĂku 2017...
JHR
foto: Mr. Pipe